skandynawski styl

Skandynawskie dodatki w domach drewnianych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Funkcjonalne skandynawskie dodatki

Skandynawski styl, podobnie jak specyficzny klimat państw znajdujących się w tym obszarze geograficznym, nie jest dla każdego. Jeśli jednak cenisz sobie stonowane kolory, surowe formy oraz minimalizm, prawdopodobieństwo, że przypadnie Ci do gustu wzrasta z każdą chwilą. Skandynawskie dodatki mają być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Design pozbawiony wszelkich nadprogramowych elementów ozdobnych, zachwyca ergonomią i wyrafinowaną subtelnością.

Kolorystyka i oświetlenie

Całość powinna być utrzymana w neutralnych barwach. Na ścianach zazwyczaj wykorzystuje się biel, ewentualnie beże bądź jasne szarości. Okna powinny być pozbawione zasłon, rolet czy firan, a podłogi utrzymane w naturalnym drewnie. Jest to szczególnie istotne ze względu na niedobór światła, z którym mierzyć się muszą na co dzień Skandynawowie. Dzięki zastosowaniu powyżej przedstawionych rozwiązań są w stanie wizualnie powiększyć i rozjaśnić zamieszkiwane przez siebie wnętrza. Dużą wagę przykłada się również do oświetlenia. Popularne w tym nurcie wnętrzarskim są lampy wykonane na naturalnych plecionek, jak choćby propozycje Madam Stoltz. Uznanie znajdują też reflektory i łańcuchy świetlne często będące najprostszą girlandą złożoną z odsłoniętych żarówek i kabla.

Meble i skandynawskie dodatki

Decydując się na meble, wybierz te z nielakierowanego drewna. Najlepiej w jasnym kolorze sosny bądź bieli. Popularne są krzesła łączące drewno z metalem, wygodne sofy obite skórą i stylizowane na lata 60. Fotele, w których można spędzić leniwe popołudnie, w myśl ideologii hygge oznaczającej wszechobecną przytulność. Jest to ważne, ponieważ skandynawskie wnętrza, mimo sporej dozy ascetyczności są przytulne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane skandynawskie dodatki. Takie jak lustra w miedzianych ramach o niecodziennych kształtach np. heksagonalne, przywodzące na myśl plaster miodu. Innym przykładem są drewniane koniki Dala, związane silnie z tradycją Szwecji - mające chronić przed złymi duchami. Warto też zwrócić uwagę na zielone rośliny doniczkowe takie jak popularna monstera. Świeczki i tekstylia przywodzące na myśl naturę bądź wzory geometryczne. Czego się wystrzegać? Nadmiaru przedmiotów, bardzo eleganckich dodatków (tak pożądanych w stylu glamour), kryształu, żyrandoli, wykładzin i epatowania luksusem. Prostota Skandynawii obroni się sama.

© 2019 drewniane-domy.com - mieszkaj pięknie, zdrowo i ekologicznie

Strona drewniane-domy.com używa ciasteczek. Jeśli nie akceptujesz tego opuść ją niezwłocznie.