Domy drewniane

Domy drewniane do niedawna były uważane za budynki typowo wiejskie. Ostatnio jednka wizerunek tych firm zmienił się. Domy drewniane są ekologiczne, piękne i tańsze w budowie i utrzymaniu. Zamieszkaj i ty w domu drewnianym.

styl skandynawski

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Naturalny styl skandynawski wnętrza

Styl skandynawski wnętrza kojarzy się z bielą, drewnem i otwartymi przestrzeniami. Polacy pokochali go za rozświetlanie małych mieszkań oraz tworzenie przytulnej atmosfery. Spójne zaprojektowanie mieszkania w tym stylu nie jest wcale proste.

Kraje skandynawskie inspirują się naturą. W pomieszczeniach dominują proste, funkcjonalne formy. Przedmioty powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. W skandynawskich domach sprzęty przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Drewniane meble są drogie, jednak nikt nie powiedział, że muszą być nowe. Odnowione meble kupione na aukcjach czy w antykwariatach mają unikalny charakter.

Nie wszystko jest białe

Styl skandynawski skupia się na odpowiednim łączeniu kolorów. Pomieszczenia wypełniają zgaszone, naturalne barwy. Najpopularniejsze są odcienie beżu, zieleni oraz szarości. W jasnym wnętrzu te kolory nadają mu głębi i charakteru. Odpowiednie łączenie barw bywa trudne. W krajach skandynawskich popularne jest malowanie jednego elementu na wyrazisty kolor np. krzesła czy szafy. Dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenia nie są przytłaczające.

Skandynawskie dodatki również są przede wszystkim funkcjonalne. We wnętrzach nie ma miejsca na trzydzieści rodzajów figurek zrobionych z taniej krzemionki. Poduszki, koce, misy czy wazony mają służyć domownikom. Tutaj pojawia się okazja do dodania odrobiny koloru jasnym wnętrzom. Aby pomieszczenia wyglądały spójnie, dodatki również powinny być wykonane z dobrej jakości produktów.

Bawienie się wzorami

W skandynawskim wystroju wnętrz popularne jest korzystanie z tapet. Proste meble, białe podłogi i odsłonięte okna świetnie współgrają z ścianami, które przykuwają uwagę. Motywy pojawiające się na tapetach, to najczęściej rośliny lub zwierzęta albo geometryczne kształty. Kolory są zgaszone, inspirują się barwami obecnymi w skandynawskiej naturze.

W urządzaniu domu najważniejsze są indywidualne preferencje. Skandynawski styl jest świetną inspiracją, jednak jego zasady nie powinny przesłaniać potrzeb domowników. W końcu najważniejszą cechą północnoeuropejskiego wystroju jest funkcjonalność.

styl skandynawski

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Oświetlenie a skandynawski styl

Część osób niejednokrotnie zastanawiała się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia mieszkania lub domu w stylu skandynawskim. Warto pamiętać o tym, że dobór odpowiedniej lampy pomoże nam w ociepleniu oraz optycznemu powiększeniu nawet najtrudniejszego wnętrza. Na chwilę obecną, jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych motywów wnętrzarskich jest skandynawski styl. Niezależnie od stylu, w jakim zaprojektowane jest mieszkanie - skandynawskie dodatki idealnie nadają się do każdego typu wnętrza. Nasza rada brzmi następująco - nie wybieraj nudnych, prostych żyrandoli oraz lamp. Nie są one tak uniwersalne jak te w stylu skandynawskim. Nie sprawdzą się dobrze w każdym pomieszczeniu, a swoim wyglądem nie przyciągają uwagi. Najodpowiedniejszym wyborem będą lampy, które charakteryzuje skandynawski design, idealnie rozświetlające oraz odmieniające wnętrze twojego mieszkania.

Czym cechuje się oświetlenie w stylu skandynawskim?

Sam styl skandynawski związany z wystrojem wnętrz. Charakteryzuje się umiarem, prostotą oraz ładem. Naturalne materiały oraz proste formy dekoracyjne - w tym przypadku wszystko jest proste. Mamy tu wyraźnie nakreśloną gamę barw; dominują odcienie szarości, beżu czy też sama biel. Kształt, kolor lampy oraz kolor emitowanego przez nią światła są kluczowymi elementami przy wyborze oprawy. Nowoczesne, przestronne i funkcjonalne staje się osiągalne właśnie dzięki nim.

Jest kilka rzeczy rozróżniających lampy skandynawskie od tych zwykłych modeli:

  • abażur czy też klosz lampy wykonany jest z materiału naturalnego pochodzenia,
  • minimalistyczne wzornictwo,
  • nacisk na oszczędność energii.

Lampy skandynawskie wykonuje się z materiałów pochodzenia naturalnego. Są w pewnym sensie umiłowaniem naturalności oraz chęcią odwołania się do otaczającej nas natury. Wykonywane są one przede wszystkim z papieru, drewna, metalu czy też tkaniny. Modny i popularny staje się także ostatnio bambus.

Lampy sufitowe

Wiele różnych sklepów posiadających w swojej ofercie dodatki w wystroju skandynawskim, prezentuje nam również lampy wiszące. Nie są one zwykłymi, nudnymi żyrandolami. Zazwyczaj są to produkty minimalistyczne oraz proste, ale zdarzają się też bardziej dekoracyjne modele. Idealnie dopełniają aranżację każdego wnętrza. Obok tak ciekawego designu nie da się przejść obojętnie. Sklep skandynawski powinien być pierwszym miejscem, gdzie rozpoczniemy poszukiwanie idealnego oświetlenia.

Styl skandynawski jest połączeniem odrobiny przytulności wraz z nowoczesnością. Zachwycił swoim urokiem już bardzo wiele osób. Dzięki niemu będziesz mógł poczuć się bardzo komfortowo, dokładnie tak, jakbyś był w domku na dalekiej Północy. Charakteryzuje je przede wszystkim niecodzienna forma, kolor czy też minimalizm. Mówiąc o oświetleniu w stylu skandynawskim, to jest to połączenie klasyki wraz z surowym charakterem. Dzięki temu typowi oświetlenia, jesteś w stanie dopełnić aranżację każdego pokoju. Nadasz mu jedyny, niepowtarzalny, skandynawski klimat!

skandynawski styl

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Funkcjonalne skandynawskie dodatki

Skandynawski styl, podobnie jak specyficzny klimat państw znajdujących się w tym obszarze geograficznym, nie jest dla każdego. Jeśli jednak cenisz sobie stonowane kolory, surowe formy oraz minimalizm, prawdopodobieństwo, że przypadnie Ci do gustu wzrasta z każdą chwilą. Skandynawskie dodatki mają być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Design pozbawiony wszelkich nadprogramowych elementów ozdobnych, zachwyca ergonomią i wyrafinowaną subtelnością.

Kolorystyka i oświetlenie

Całość powinna być utrzymana w neutralnych barwach. Na ścianach zazwyczaj wykorzystuje się biel, ewentualnie beże bądź jasne szarości. Okna powinny być pozbawione zasłon, rolet czy firan, a podłogi utrzymane w naturalnym drewnie. Jest to szczególnie istotne ze względu na niedobór światła, z którym mierzyć się muszą na co dzień Skandynawowie. Dzięki zastosowaniu powyżej przedstawionych rozwiązań są w stanie wizualnie powiększyć i rozjaśnić zamieszkiwane przez siebie wnętrza. Dużą wagę przykłada się również do oświetlenia. Popularne w tym nurcie wnętrzarskim są lampy wykonane na naturalnych plecionek, jak choćby propozycje Madam Stoltz. Uznanie znajdują też reflektory i łańcuchy świetlne często będące najprostszą girlandą złożoną z odsłoniętych żarówek i kabla.

Meble i skandynawskie dodatki

Decydując się na meble, wybierz te z nielakierowanego drewna. Najlepiej w jasnym kolorze sosny bądź bieli. Popularne są krzesła łączące drewno z metalem, wygodne sofy obite skórą i stylizowane na lata 60. Fotele, w których można spędzić leniwe popołudnie, w myśl ideologii hygge oznaczającej wszechobecną przytulność. Jest to ważne, ponieważ skandynawskie wnętrza, mimo sporej dozy ascetyczności są przytulne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane skandynawskie dodatki. Takie jak lustra w miedzianych ramach o niecodziennych kształtach np. heksagonalne, przywodzące na myśl plaster miodu. Innym przykładem są drewniane koniki Dala, związane silnie z tradycją Szwecji - mające chronić przed złymi duchami. Warto też zwrócić uwagę na zielone rośliny doniczkowe takie jak popularna monstera. Świeczki i tekstylia przywodzące na myśl naturę bądź wzory geometryczne. Czego się wystrzegać? Nadmiaru przedmiotów, bardzo eleganckich dodatków (tak pożądanych w stylu glamour), kryształu, żyrandoli, wykładzin i epatowania luksusem. Prostota Skandynawii obroni się sama.

skandynawski styl

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Styl skandynawski od Carla Larssona

Jak sama nazwa wskazuje styl skandynawski pochodzi z północnej Europy. Historia tego stylu bierze swój początek z przełomu XIX i XX wieku, a za jego twórce uważa się Carla Larssona (szwedzki malarz). Stworzył on obrazy, w których przedstawił codzienność Szwedów w jasnych barwach, co zachęcało do tworzenia białych wnętrz. Można powiedzieć, że styl skandynawski charakteryzuje się funkcjonalnością, prostotą i naturalnością. Jasne kolory oraz minimalizm powoduje, że przestrzeń wydaje się dużo większa niż w rzeczywistości.

Neutralne kolory

Dla Skandynawów zawsze najważniejsza była praktyczna funkcja rzeczy, co przekładało się na zmniejszenie ilości niepotrzebnych mebli. Podstawową bazą kolorystyczną w tym stylu są jasne i neutralne kolory. Oczywiście muszą być one odpowiednio dobrane do naszej aranżacji. Biel, beż i szarość powinny przeważać na ścianach, umeblowaniu i w ostateczności podłodze. Jasne barwy sprawiają wrażenie, że pomieszczenia stają się bardziej jaśniejsze i przytulne. Wzbogacenie naszych wnętrz o drewnienia podłogi ociepli chłodny skandynawski wystrój.

Kolorowe dodatki i naturalne materiały

Ważną rolę w nowoczesnym projektowaniu mieszkań odgrywają kolorowe dodatki. Wyraziste i pastelowe odcienie, które zostaną połączone z bielą oraz szarością, z pewnością ożywią każde skandynawskie pomieszczenie. Otóż najpopularniejszym skandynawskim kolorem dodatków dekoracyjnych jest turkus, błękit, mięta, zieleń i delikatny róż. Natomiast materiały powinny nawiązywać do natury. Tak więc, stawia się na ich naturalność. Skandynawski styl jest spokojny, swobodny i przytulny. W skandynawskim mieszkaniu znajduje się dużo elementów zrobionych z naturalnego drewna. Dzięki temu podkreślony jest związek z przyrodą jak również ociepla się klimat domu. Oprócz drewna wykorzystuje się również naturalne tkaniny. Należą do nich: bawełna, len i juta. Doskonałym uzupełnieniem wnętrz w omawianym stylu są narzuty i pledy z grubym splotem. Skandynawski design to mieszkania inspirowane Północą, który zyskuje oraz więcej zwolenników. Na rynku znajdziemy wiele sklepów, które oferują dodatki i meble skandynawskie. Wato jednak odszukać w internecie sklep skandynawski. Wtedy będziemy mieli pewność, że są to oryginalne i wyjątkowe przedmioty.

domy z drewna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Domy z drewna - co podnosi koszty ich budowy

Od razu ustalmy: domy z drewna są znacznie tańsze w budowie niż domy murowane. Ale pod jednym warunkiem. Gdy wybierzemy odpowiednie materiały i nie będziemy mieli zbyt dużych wymagań co do stopnia skomplikowania całego budynku.

Na czym nie można oszczędzać w przypadku materiałów

Budowa każdego domu, czy to drewnianego czy murowanego wiąże się z określonymi wydatkami. Niestety, niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć i pominąć. Na pewno nie możemy oszczędzać na jakości wybieranych materiałów, a w szczególności na drewnie. Musi być ono najlepszej jakości, aby domy z bali mogły właściwie spełniać swoją funkcję. W ofertach handlowych znajdziemy także materiały ze średniej półki cenowej, jednak ich zastosowanie z pewnością nie zapewni wysokiej żywotności domu. W przypadku zakupu drewna trzeba przygotować się na spory wydatek. W końcu jest to podstawa naszego budynku.

Czy popłaca oszczędność na fachowcach?

Oszczędzać nie należy również na fachowcach. Niestety, ale domy drewniane wymagają precyzji i doświadczenia. Nie można popełnić podczas ich budowy żadnego błędu. Jeżeli już na etapie budowy powstaną wady, bardzo szybko odczujemy je podczas mieszkania w takim domu. Liczna dobrych fachowców budujących domy z drewna jest nadal ograniczona. Dlatego też, zbyt dużego pola manewru nie mamy. Warto jednak czekać nawet rok na fachowca z dużym doświadczeniem. Naprawdę się nam to opłaca. W końcu, będzie można wtedy mieć pewność, że drewniane domy zostaną wybudowane właściwie i bez żadnych uchybień.

Dlaczego więcej warto wydać

Wydając więcej na materiały oraz doświadczonych fachowców, możemy zapewnić sobie spore oszczędności w zakresie późniejszej eksploatacji domu. Nie będziemy musieli walczyć z wilgocią, a konserwacja domu nie będzie aż tak kłopotliwa i czasochłonna. Jeżeli na początku wyłożysz więcej, domy drewniane z bali odpłacą się bezproblemową obsługą. Coś za coś. Czasem warto zapłacić więcej, aby później przez dłuższy czas cieszyć się pięknym wyglądem domu, który będzie się prezentował w nienaganny sposób. Zadbaj o to, aby budowa domów drewnianych zakończyła się pomyślnie. Zadbaj by Twój wymarzony drewniany dom był dokładnie taki, o jakim marzyłeś.

© 2019 drewniane-domy.com - mieszkaj pięknie, zdrowo i ekologicznie

Strona drewniane-domy.com używa ciasteczek. Jeśli nie akceptujesz tego opuść ją niezwłocznie.