Domy drewniane

Domy drewniane do niedawna były uważane za budynki typowo wiejskie. Ostatnio jednka wizerunek tych firm zmienił się. Domy drewniane są ekologiczne, piękne i tańsze w budowie i utrzymaniu. Zamieszkaj i ty w domu drewnianym.

skandynawski styl

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Funkcjonalne skandynawskie dodatki

Skandynawski styl, podobnie jak specyficzny klimat państw znajdujących się w tym obszarze geograficznym, nie jest dla każdego. Jeśli jednak cenisz sobie stonowane kolory, surowe formy oraz minimalizm, prawdopodobieństwo, że przypadnie Ci do gustu wzrasta z każdą chwilą. Skandynawskie dodatki mają być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Design pozbawiony wszelkich nadprogramowych elementów ozdobnych, zachwyca ergonomią i wyrafinowaną subtelnością.

Kolorystyka i oświetlenie

Całość powinna być utrzymana w neutralnych barwach. Na ścianach zazwyczaj wykorzystuje się biel, ewentualnie beże bądź jasne szarości. Okna powinny być pozbawione zasłon, rolet czy firan, a podłogi utrzymane w naturalnym drewnie. Jest to szczególnie istotne ze względu na niedobór światła, z którym mierzyć się muszą na co dzień Skandynawowie. Dzięki zastosowaniu powyżej przedstawionych rozwiązań są w stanie wizualnie powiększyć i rozjaśnić zamieszkiwane przez siebie wnętrza. Dużą wagę przykłada się również do oświetlenia. Popularne w tym nurcie wnętrzarskim są lampy wykonane na naturalnych plecionek, jak choćby propozycje Madam Stoltz. Uznanie znajdują też reflektory i łańcuchy świetlne często będące najprostszą girlandą złożoną z odsłoniętych żarówek i kabla.

Meble i skandynawskie dodatki

Decydując się na meble, wybierz te z nielakierowanego drewna. Najlepiej w jasnym kolorze sosny bądź bieli. Popularne są krzesła łączące drewno z metalem, wygodne sofy obite skórą i stylizowane na lata 60. Fotele, w których można spędzić leniwe popołudnie, w myśl ideologii hygge oznaczającej wszechobecną przytulność. Jest to ważne, ponieważ skandynawskie wnętrza, mimo sporej dozy ascetyczności są przytulne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane skandynawskie dodatki. Takie jak lustra w miedzianych ramach o niecodziennych kształtach np. heksagonalne, przywodzące na myśl plaster miodu. Innym przykładem są drewniane koniki Dala, związane silnie z tradycją Szwecji - mające chronić przed złymi duchami. Warto też zwrócić uwagę na zielone rośliny doniczkowe takie jak popularna monstera. Świeczki i tekstylia przywodzące na myśl naturę bądź wzory geometryczne. Czego się wystrzegać? Nadmiaru przedmiotów, bardzo eleganckich dodatków (tak pożądanych w stylu glamour), kryształu, żyrandoli, wykładzin i epatowania luksusem. Prostota Skandynawii obroni się sama.

domy z drewna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Domy z drewna - co podnosi koszty ich budowy

Od razu ustalmy: domy z drewna są znacznie tańsze w budowie niż domy murowane. Ale pod jednym warunkiem. Gdy wybierzemy odpowiednie materiały i nie będziemy mieli zbyt dużych wymagań co do stopnia skomplikowania całego budynku.

Na czym nie można oszczędzać w przypadku materiałów

Budowa każdego domu, czy to drewnianego czy murowanego wiąże się z określonymi wydatkami. Niestety, niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć i pominąć. Na pewno nie możemy oszczędzać na jakości wybieranych materiałów, a w szczególności na drewnie. Musi być ono najlepszej jakości, aby domy z bali mogły właściwie spełniać swoją funkcję. W ofertach handlowych znajdziemy także materiały ze średniej półki cenowej, jednak ich zastosowanie z pewnością nie zapewni wysokiej żywotności domu. W przypadku zakupu drewna trzeba przygotować się na spory wydatek. W końcu jest to podstawa naszego budynku.

Czy popłaca oszczędność na fachowcach?

Oszczędzać nie należy również na fachowcach. Niestety, ale domy drewniane wymagają precyzji i doświadczenia. Nie można popełnić podczas ich budowy żadnego błędu. Jeżeli już na etapie budowy powstaną wady, bardzo szybko odczujemy je podczas mieszkania w takim domu. Liczna dobrych fachowców budujących domy z drewna jest nadal ograniczona. Dlatego też, zbyt dużego pola manewru nie mamy. Warto jednak czekać nawet rok na fachowca z dużym doświadczeniem. Naprawdę się nam to opłaca. W końcu, będzie można wtedy mieć pewność, że drewniane domy zostaną wybudowane właściwie i bez żadnych uchybień.

Dlaczego więcej warto wydać

Wydając więcej na materiały oraz doświadczonych fachowców, możemy zapewnić sobie spore oszczędności w zakresie późniejszej eksploatacji domu. Nie będziemy musieli walczyć z wilgocią, a konserwacja domu nie będzie aż tak kłopotliwa i czasochłonna. Jeżeli na początku wyłożysz więcej, domy drewniane z bali odpłacą się bezproblemową obsługą. Coś za coś. Czasem warto zapłacić więcej, aby później przez dłuższy czas cieszyć się pięknym wyglądem domu, który będzie się prezentował w nienaganny sposób. Zadbaj o to, aby budowa domów drewnianych zakończyła się pomyślnie. Zadbaj by Twój wymarzony drewniany dom był dokładnie taki, o jakim marzyłeś.

© 2019 drewniane-domy.com - mieszkaj pięknie, zdrowo i ekologicznie

Strona drewniane-domy.com używa ciasteczek. Jeśli nie akceptujesz tego opuść ją niezwłocznie.